0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out
0
Items : 0
Subtotal : $0.00
View CartCheck Out

Tahs looking to Gain Momentum before Xmas Round 7 teams Vs Randwick Petersham

We now go into 1-day cricket mode for the next 4 rounds over the Christmas/New Year Period in which we also lose some key players to BBL and national u/19 committments.

Changes are per below

1’s – Jake Carden  comes in for Jack Edwards who is away at national  u/19’s champs

2’s – Webber, Ryan Bishop-Perrett and Wigney come in from 3’s for Bariol and Foster (u/19 champs) and Carden into 1’s

3’s – Jamieson comes back from injury to skipper the side in the absence of Javed. Jacob Graham promoted after some consistent performances in 4’s.Hicks back from work commitments, and Matt Brewster after being away Rd6 is up into 3’s to replace Sam Webber who covers Bariol in 2’s. James Crombie goes down to 4’s.

4’s – White and Virdi return after missing last round

5’s – Dom Wheeler skippers the side with Issac’s still out with his injured shoulder. Pickering, Vumbaca, Marshall, Falconer all return after missing last round.

Two challenging final rounds prior to Christmas for us as our depth is tested with losing key players to BBL, rep commitments and unavailability.

 

First Grade v Randwick Petersham, Manly Oval
Saturday 9th December
Play commences: 10:00am

  1. James Crosthwaite
  2. Ahillen Beadle
  3. Adam Crosthwaite
  4. Chris Green (c)
  5. Jay Lenton (wk)
  6. Cameron Merchant
  7. Jake Carden
  8. Ryan Farrell
  9. Matt Alexander
  10. Taylor Beatty
  11. Michael Visser

Second Grade v Randwick Petersham, Petersham Oval
Saturday 9th December
Play commences: 10:00am

  1. Tom Kaye
  2. Jarrod Rawlings
  3. Logan Weston
  4. Jordan Daly
  5. Jack Ritchie (c)
  6. Sam Webber (wk)
  7. Ryan Bishop-Perrett
  8. Josh Wigney
  9. Sam Gainsford
  10. Joe Graham
  11. Nick McLachlan

Third Grade v Randwick Petersham, Grahams Reserve
Saturday 9th December
Play commences: 10:00am

  1. Sam Hole
  2. Matt Brewster (wk)
  3. Billy D’Arcy
  4. Jarrod Walter
  5. Jacob O’Sullivan
  6. Andrew Hicks
  7. Will Akhurst
  8. Brad Wilson
  9. Andrew Jamieson (c)
  10. Jacob Graham
  11. Ben Watts

Fourth Grade v Randwick Petersham,  Cooggee Oval
Saturday 9th December
Play commences: 10:00am

  1. Nick Cohen
  2. Adam Gummer (c)
  3. Zach Trewartha
  4. Brynn Mendel (wk)
  5. James Crombie
  6. Ash Virdi
  7. Sam Alexander
  8. Alex bain
  9. Glyn Archer
  10. Dan Mckenna
  11. Matt White

Fifth Grade v Randwick Petersham, Mike Pawley Oval
Saturday 9th December
Play commences: 10:00am

  1. Jack Pickering
  2. Issy Vumbaca
  3. Luca Franks
  4. Dom Wheeler (c)
  5. Aiden Bennett
  6. Dylan Marshall
  7. Joel Davies
  8. Ben Falconer
  9. Oscar Lucius (wk)
  10. Jarred Ninnes
  11. Michael Counsell

Brewer Shield v Sydney, Manly Oval
Sunday 10th December
Play commences: 10:00 am

  1. Kate Charteris
  2. Natalie Guyot (+)
  3. Sienna James
  4. Jessica Mulcahy
  5. Robyn Medley (c)
  6. Genevieve O’Brien
  7. Chloe Osborne
  8. Amelia Sim
  9. Mia Waddington
  10. Jasmin Wilson
  11. Hannah Woolf (+)